Czujnik wilgotności do pomiaru ciągłego on-line NIR
Wyroby cukiernicze, takich jak wsad galaretek, kukurydza cukrowa, pianki, gumy skrobiowe, karmelki, nugat, gumy i wsady śmietankowe mogą być produkowane przy użyciu technik formowania skrobi. Na kilku etapach produkcji tych produktów wymagane są proste operacje przetrzymywania, zwane inaczej ustawianiem, pieczeniem, odpoczynkiem, utwardzaniem, suszeniem, wyrastaniem lub czasem kondycjonowania. Producenci słodyczy są zainteresowani skróceniem czasu przechowywania w celu poprawy wydajności i zmniejszenia nakladów pracy. Jednak w przypadku każdego z produktów następuje różny proces fizyczny zachodzące w danym okresie. Zjawiska te obejmują schłodzenie, suszenie (usuwanie wilgoci), wyrównywanie wilgoci lub jej rozprowadzanie, żelowanie (ustawianie), krystalizacja lub kombinacja tych elementów w zależności od produktu.
Szybkość, z jaką skrobia absorbuje wilgoć, jest stosunkowo mała i zależy dynamicznie od produktu; szybkość zaś określa wydajność procesu. W przeciwieństwie do większości produktów spożywczych, woda jest szczątkowym składnikiem wyrobów cukierniczych - ale ma na nie duży wpływ.
Czujnik wilgotności MoistTech IR-3000 jest tak dokładny jak wymagają tego standardy laboratoryjne. Dodatkową korzyścią jest pomiar wilgoci w ciągłym pomiarze podczas przepływu całości produktu w krytycznych miejscach procesu, zarówno na poziomie wilgotności pośredniej jak i końcowej. Szybki i dokładny pomiar wilgotności ma kluczowe znaczenie dla kontroli zakładów produkujących skrobię oraz dla bezpiecznego przechowywania i transportu produktu końcowego.
W przypadku większości wyprasek skrobiowych zawartość wilgoci powinna mieścić się w zakresie od 5,5 do 7,0 procent. Chociaż istnieją produkty, które wymagają wilgotności skrobi zaledwie 5,0%, to jednak większość gum, galaretek, dżemów i innych specjalistycznych produktów wymaga wilgotności utrzymywanej w zakresie 5,5 do 7,0%. Jeśli poziom wilgotności spadnie poniżej 5,5 procent, skrobia traci część swojej zdolności do utrzymywania kształtu form, ponieważ staje się zbyt sucha i krucha.
Ponadto, ze względu na mniejszą ilość pochłoniętej wilgoci, bardziej się pyli i tym samym stanowi potencjalne zagrożenie wybuchem. Jeśli poziom wilgotności wzrośnie powyżej 7,0 procent, skrobia staje się mniej skuteczna jako środek wspomagający utwardzanie cukierków. Ponieważ skrobia może zatrzymać ograniczoną ilość wilgoci, to im więcej jej jest w momencie wrzucania zawiesiny, tym mniej będzie w stanie wchłonąć z cukierków podczas cyklu utwardzania. W rzeczywistości, jeśli poziom wilgotności skrobi jest zbyt wysoki, a zawartosć substancji stałych w odlewanej zawiesinie zbyt wysoka, to nadmiar wilgoci spowoduje, że część skrobi do formowania będzie przylegać do powierzchni gotowego wyrobu.